Mamy to szczęście, że trafiamy na wspaniałych ludzi, od których możemy się uczyć. Niektórych z naszych nauczycieli miałyśmy przyjemność poznać lub zobaczyć na żywo, choć początkowo mogło nam się wydawać, że odległość i brak informacji o miejscu zamieszkania mogą być przeszkodą. Ale nie o tym dziś, te historie są na kiedy indziej.

Zawsze zwracamy uwagę na cechy danego mentora, zanim zdecydujemy się na współpracę z nim. Ponad tym, że zawsze kierujemy się intuicją, mamy też listę cech i „znaków szczególnych”, na które zwracamy uwagę. I tą listą dzisiaj dzielimy się z Tobą. Niech Ci dobrze służy.

Dobry Mentor

– uczy się od swoich mentee

– stosuje to, czego uczy

– daje kija, nie marchewkę

– ma uporządkowane i dba na co dzień o różne sfery swojego życia

– jest dobrym obserwatorem i słuchaczem

– zadaje trafne pytania

– wnosi dużo w życie innych, nie tylko w zakresie swojej ekspertyzy

– ma i chętnie dzieli się wartościowymi kontaktami

– dba o swój czas

– sam sobie ufa i jest godny zaufania

– dba o swoje otoczenie i uważnie dobiera znajomych

– nie poprzestaje na tym, co potrafi – dużo czyta, chętnie uczy się nowych rzeczy i aktualizuje swoją wiedzę o nowe rozwiązania

– jest pokorny, skromny i świadomy swojej wartości

– dobrze traktuje zwierzęta i dzieci

– umie odpoczywać

– nie porusza tematów polityki i religii ze swoimi mentee, chyba że jest to zakres Waszej współpracy

NA KTÓRE Z TYCH CECH WCZEŚNIEJ NIE ZWRACAŁAŚ UWAGI?

Jeszcze jedno…

Pamiętaj, że współpraca z mentorem nie zapewni Ci sukcesu, jeśli sam/a nie zadbasz o działanie w kierunku, który sobie obierasz. Możesz dostać milion trafionych wskazówek, ale nic się nie zmieni, gdy będziesz kwestionować każdą z nich, zamiast działać.

Tak, jak Twój mentor (jeśli go masz lub planujesz mieć) odpowiedzialny jest za siebie  i to, co Ci daje, tak samo Ty musisz wziąć odpowiedzialność za swoje życie i to, co do Ciebie przychodzi. Współpraca z mentorem to nie bilet to lenistwa. Wręcz przeciwnie. To bilet do pokonywania wszystkich swoich słabości. Ale to Ty będziesz rozliczać się z działania.

Życzymy Ci pięknych efektów i dobrych mentorów

Honorata, Sylwia